Придбання нового гірського велосипеда може викликати одночасно як захоплення, так і розгубленість. Такий перепад вражень можливий, оскільки на сьогоднішній день доступно багато високоякісних варіантів. Працівники магазину допоможуть вам визначитися з вибором найкращого гірського велосипеда.
Під час вибору слід звернути увагу на декілька ключових питань:

  • На яких трасах ви плануєте їздити? Це допоможе вам обмежити вибір типу гірського велосипеда.
  • Хардтейл чи двопідвіс? У повністю амортизованих велосипедів є амортизована вилка спереду і задній амортизатор, тоді як у хардтейла є лише передня амортизована вилка.
  • Який розмір колеса вам потрібен? Правильний діаметр колеса в значній мірі залежить від того, що ви плануєте отримати від гірського велосипеда і типу місцевості, по якій ви любите їздити.
  • Який матеріал рами? Найпоширенішими матеріалами є алюміній та карбон.
  • Якого розміру обрати гірський велосипед? Придбання правильно підібраного велосипеда, є ключовим аспектом та запорука комфорту під час їзди.

Примітка: Ця стаття охоплює основи гірських велосипедів. Для більш детальної інформації звертайтесь за консультацією до наших спеціалістів у магазин futenbike.com.ua

Типи гірських велосипедів

Різні стилі їзди вимагають різних стилів велосипедів, тому одним із ключових врахувань є те, де і як ви плануєте їздити. Це допоможе визначити, який саме гірський велосипед вам потрібен. Але слід пам'ятати, що між різними підкатегоріями велосипедів різниця може бути незначною. І просто тому, що велосипед призначений для певного стилю їзди, не означає, що його можна використовувати тільки одним способом.
Перш ніж перейти до типів гірських велосипедів, ось два терміни, які ви часто побачите в описах:

  • Кут рульової труби - це кут, який утворює вилка з землею. Більший кут, як правило, вказує на те, що велосипед буде швидше реагувати і краще маневрувати. Менший кут, менше число, зазвичай означає, що велосипед буде стійкішим при спуску на великій швидкості, але велосипедисту доведеться більше уваги приділяти керуванню під час підйому.
  •  Хід: Хід підвіски велосипеда - це рух, який може забезпечити передня вилка або задній амортизатор, зазвичай вимірюється в міліметрах.

Гірські велосипеди для трас

Гірські велосипеди для трас (трейлові) - це найпоширеніший тип гірських велосипедів і вони підходять для більшості велосипедистів, які вміють робити усе потроху. Замість того, щоб бути призначеними для якогось конкретного виду гонок, гірські велосипеди для трас оптимізовані для всебічного задоволення і універсальності. З амортизаторами, які мають менший хід (120-140 мм), ці велосипеди більш жваві і швидші в управлінні, вони легше і дещо ефективніше педалюються. Велосипеди з більшим ходом (150-170 мм) мають акцент  на спуску; геометрія їх рам і більш м'яка амортизація дозволяє їм подолати круті і вимогливі спуски. Узагальнюючи, гірські велосипеди для трас: добре педалюють і можуть впоратися з важкими гірськими трасами. Вони можуть бути як хардтейлами (тільки передня амортизація), так і повністю амортизованими (докладніше див. нижче).
Типові характеристики гірського велосипеда для трас: 120–140 мм ходу амортизації; кут головної труби 65–68°.
Підходить для велосипедистів, які хочуть їздити в основному по трейлам, які включають підйоми та спуски. Ви головним чином їздите для розваги і не плануєте регулярно змагатися. Вам потрібен універсальний гірський велосипед, на якому можна кататися по багатьох трасах.

Універсальні гірські велосипеди

Подумайте про універсальний гірський велосипед, як про гірський велосипед для трас, тільки більш рясний з більшими підйомами, довшими, більш складними спусками і більше технічними елементами, як штучними так і природними. Велосипеди для катання у горах розроблені так, щоб комфортно відчувати себе на крутих спусках, а також бути легко педалювались вгору.
Типові характеристики: 140–170 мм ходу амортизації; кут головної труби 65–68°.

Гірські велосипеди для крос-кантрі 

Традиційно призначені для швидких, аеробних гонок, гірські велосипеди крос-кантрі важать менше за трейлові велосипеди для трас і педалюють з більшою ефективністю. Для цього вони мають менший хід підвіски, зазвичай від 100 мм до 120 мм; мають більш жорстку раму (що означає, що велосипед мінімально "пожирає" енергію при педалюванні); і крутіший кут рульової труби для швидкого та гострого керування. Вони швидкі та цікаві для їзди на менш складних трасах, але не так добре підходять для крутих трас. Вони можуть бути як хардтейлами (без амортизації ззаду), так і повністю амортизованими.
Типові характеристики: 100–120 мм ходу амортизації; кут головної труби 67–69°.
Підходить для велосипедистів, які хочуть: їздити по менш складних трасах з більшою кількістю підйомів. Ви хочете щось легкого та швидкого в керуванні. Ви надаєте перевагу ефективності під час підйому над можливістю спуску, і також хочете брати участь у гонках крос-кантрі чи витривалість на довгі дистанції тоді гірські велосипеди для крос-кантрі - ваш вибір. 

Гірські велосипеди ендуро

Зазвичай призначені для катання виключно в горах та байк парках.  У таких велосипедів є менший кут головної труби і багато ходу в амортизації. Зазвичай 170-180 мм. Ця конфігурація дозволяє їм подолати дуже круті і складні спуски. Вони також підходять для катання по чорним трасам у байкпарках. Деякі велосипедисти навіть використовують іх для даунхілу.
На відміну від велосипедів, призначених виключно для швидкісного спуску, вони, як і раніше, мають повноцінну трансмісію, ефективно педалюються, що дозволяє райдерам самостійно доїхати до старту траси.
Типові характеристики: 170–180 мм ходу амортизації; кут головної труби 63–64°
Підходить для велосипедистів, які хочуть: екстремально їздити на дуже крутих і вимогливих спусках; на дуже кам'яних і технічних трасах з великою кількістю трамплінів. Ідеальні для байк-парків. Ви цінуєте можливості для спуску більше, ніж ефективність під час підйому і не проти велосипеда, який трохи повільніше або важче педалюється вгору, ніж трасовий або крос-кантрі велосипед тоді велосипеди ендуро саме для вас. 

Гірські велосипеди для даунхілу

Гірські велосипеди для даунхілу призначені виключно для катання у байк-парку, оскільки вони не підходять для педалювання на довгі відстані. Зазвичай на таких велосипедах піднімаються в гору за допомогою підйомника.  Зі своїми великими ходами амортизації і міцними рамами вони важкі, але стабільні, і надихають впевненість при стрибках, на крутих і кам'яних спусках. Магазин futenbike.com.ua не продає гірські велосипеди для даунхілу.
Типові характеристики: 190-200 мм або більше ходу амортизації; кут головної труби 62–63°.
Підходить для велосипедистів, які хочуть екстремально кататись у байк-парках.

Гірські велосипеди з великими шинами

Велосипеди з великими шинами, розміром від 3,7 до 4 дюймів називаються fat байки. Вони надають гірським велосипедам плавність і тягу на піску або снігу. На гірських велосипедах з великими шинами основною перевагою є прохідність. Були придумані для північних регіонів Америки де сніг лежить переважну частину року. Підходить для велосипедистів, які хочуть: їздити на снігу, піску або інших складних поверхнях.

Електрогірські велосипеди (e-MTB)

Електрогірські велосипеди дозволяють велосипедистам проїжджати більше відстані та відвідати більше мальовничих місць у горах. Усі стилі гірських велосипедів, які обговорюються нижче, можуть бути знайдені у варіантах електрогірських велосипедів, які включають в себе акумулятори та електродвигуни. Електрогірські велосипеди поділяються на три різних класи.

  • Електрогірські велосипеди класу 1, які найпоширеніші у світі, працюють лише як допоміжні для педалювання з максимальною швидкістю 20 миль на годину.
  • Електрогірські велосипеди класу 2 мають допоміжне педалювання та мають можливість рухатися за допомогою електродвигуна, навіть без необхідності педалювання; обидва класи мають максимальну швидкість 35 кілометрів на годину.
  • Електрогірські велосипеди класу 3 використовують допоміжне педалювання, але мають максимальну швидкість в 50 кілометрів на годину.

Більшість гірських велосипедних трас в Україні, де дозволено електрогірські велосипеди, зазвичай дозволяють моделі класу 1. Перевірте правила для місцевих велосипедних трас, перш ніж купувати. Міжнародна асоціація гірських велосипедів (IMBA) має корисні ресурси щодо електрогірських велосипедів та місць для їзди. Інші ресурси включають PeopleforBikes Ridespot, Trailforks, Trails Are Common Ground та MTB Project.
Підходить для велосипедистів, які хочуть: проїжджати більші відстані та подолати різні місця (включаючи підйоми) з додатковою допомогою педалювання.